FORUM INAWERA

INAWERA , E-PALENIA NOWA ERA
Teraz jest 28 mar 2024, o 13:05

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 29 gru 2017, o 11:51 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 maja 2010, o 22:22
Posty: 1870
Czy można sprawdzić jakie mamy kubki smakowe i do której grupy smakoszy można nas zaliczyć?
Proszę przeczytajcie co o tym i o prof. Lindzie Bartoshuk pisze Wikipedia.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Supersmakosz
Informacje te są bardzo istotne i ciekawe w kontekście przeprowadzanych przez Was testów.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 29 gru 2017, o 12:43 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2013, o 03:04
Posty: 1089
Lokalizacja: France
"...Do testu potrzebna jest odrobina niebieskiego barwnika spożywczego, którym trzeba posmarować przednią część języka, przezroczysta nalepka, którą nakleja się na język i szkło powiększające, aby policzyć kubki smakowe..."

Szkoda, ze autor artykulu "Supersmakosz" w polskiej Wikipedii zapomnial okreslic wymiary tej nalepki. Jako, ze sa jezyczki i jezory moga byc tez nalepeczki i nalepy ...i liczenie kubkow fruuu niedokladne bedzie. ;)

W artykule http://www.bbc.co.uk/science/humanbody/body/articles/senses/supertaster.shtml mozna przeczytac o sprawdzianie testera za pomoca 6-n-propylotiouracyl (PROP).

Takze angielska wersja jezykowa "Supersmakosza" w Wikipedii o tym wspomina https://en.wikipedia.org/wiki/Supertaster.

P.S. O co chodzi z tym niebieskim barwnikiem mozemy zobaczyc dopiero na fotografi powiekszonej:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8f/Blue_tongue.jpg

_________________
Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 31 gru 2017, o 21:18 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2013, o 03:04
Posty: 1089
Lokalizacja: France
Jakos ten temat mnie nadal nurtuje i powiedzmy nawet nieco dreczy, bo nie znalazlem w nim zadnej miarodajnej oceny samego siebie. ;)
Wikipedia poslizgnela sie na nim totalnie i nadal nie mam zadnej odpowiedzi, czy jestem supertesterem, czy tylko Jankiem Muzykantem? :lol:
Dotyczy dwoch calkiem niezaleznych kwestii. Wrodzona czulosc na smaki, lub "mozgowa" zdolnosc rozpoznawania smakow. Polaczenie tych dwoch w jedno tworzy supertesterow np. win. (Sruuu, lampka wina i opinia: bordeaux, bergerac, 1985, gorna polka z prawej, wczesnym rankiem :lol: )
Finalnie ilosc kubkow smakowych swiadczy o czulosci zmyslow? Ok.
Ok, ok, ale istnieja o dziwo u tych "tzw. mniej wrazliwych" superczule reakcje na mikrosladowe sygnaly smaku.
Moim zdaniem o jakosci testera decyduje bardziej praca neuronow - szybkie powiazanie badanego smaku z odniesieniami w wewnetrzej "bibliotece smakow".
Inaczej mowiac superwrazliwy z natury tester wyczuje smak sto razy lepiej niz przecietniak, ale to przecietniak bedzie gora jesli inteligentniej i szybciej dokona asocjacji slabo odczuwanego smaku z pamiecia smakow juz poznanych.
I Supertester doopa kiedy testujacych w *inawera* kupa.

_________________
Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 1 sty 2018, o 20:29 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2013, o 00:25
Posty: 363
:) Witaj Krzysiu Twoje ciekawe przemyślenia , które nie ukrywajmy czynią te forum ożywionym ! sprowokowały mnie ,po latach *facepalm* do zabrania głosu . Interesuje mnie również ten temat .
Zgadzam się całkowicie z Twoimi spostrzeżeniami- to że cyt. Dotyczy dwoch calkiem niezaleznych kwestii. Wrodzona czulosc na smaki, lub "mozgowa" zdolnosc rozpoznawania smakow. Polaczenie tych dwóch w jedno tworzy supertesterow np. win. Również być może żeczywiście ilość kubków smakowych , przy czym wydaje mi się nie będziemy dobrymi testerami bedąc (dotknięci) przypadłościami o których wspominałam w wątku ,, Trzeba mieć nosa,,
Ciekawi mnie ilu z naszych testerów to nie dotyczy , mając na uwadze że w dzisiejszych czasach
alergie ,katary, i inne dopadają nas nonstop.

Jak bardzo różnie odczuwamy świadczą rzeczywiste powody które być może akurat nas dotyczą ! Przyczyn że jednemu z nas smakuje a drugiemu nie jest wiele :
Czynniki wpływające na funkcjonowanie zmysłu smaku i węchu.
Wśród wielu czynników determinujących sprawność zmysłu smaku zdrowego człowieka duże znaczenie odgrywają : uwarunkowania genetyczne , płeć , wiek , stan odżywiania i zdrowia, sprawność innych zmysłów oraz stosowane używki.
Z praktyki klinicznej wynika także że utrata lub zmiana odczuwania smaku mogą mieć podłoże samoistne lub wtórne , spowodowane przez różnorodne czynniki.
Zidentyfikowano już wiele czynników wpływający na funkcjonowanie zmysłu smaku, począwszy od patologii w obrębie jamy ustnej , poprzez uszkodzenia przewodzenia bodźców smakowych aż do wpływu niedoborów określonych składników pokarmowych i zaburzeń metabolicznych oraz rodzaju stosowanych leków . W każdym z tych przypadków potrzebna jest szczegółowa diagnostyka schorzenia, gdyż obserwowana dysfunkcja może być pierwszą oznaką rozwijającej się poważnej choroby. ( cytat z pracy doktorskiej Agnieszki Wichura-Demski)

Hipogeuzja (hypogeusia)
Pogorszenie sprawności zmysłu smaku polegające na zmniejszeniu wrażliwości na bodźce smakowe. Może być spowodowana niedoborami cynku i witaminy PP, a także grypą, niedoczynnością tarczycy, nadciśnieniem, cukrzycą

Anosmia - całkowita utrata węchu. Występują dwa rodzaje tej dolegliwości: wrodzona lub nabyta. Utracić węch można na skutek alergii, nieżytów nosa, polipów nosa. Anosmia może być przejściowa lub trwała (w przypadku uszkodzeń komórek węchowych lub nerwu węchowego). Częściowa utrata węchu to hiposmia.

Dodam jeszcze iż nadal uważam że w EIN powiniśmy używać liquidów z aromatem szlachetnych
tytoni którego aromat powinniśmy wyczuwać również w wydychanej chmurce , inne aromaty tylko
do wzbogacania kompozycji.. :D

_________________
Obrazek
pozdrawiam Graella


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 3 sty 2018, o 12:06 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2013, o 03:04
Posty: 1089
Lokalizacja: France
Witaj Graelciu :D ,
wiem, ze jak zwykle przytruwam niemozebnie *facepalm* , ale nie zdolalem tych kubasow sobie policzyc. Moze latwiej z czyjas pomoca?
Preparatu 6-n-propylotiouracyl (PROP) nie mam, zeby stwierdzic, czy odczuwam po nim mocna gorycz jak supertester, lekka goryczke jak przecietny, lub nic nie odczuwam jak 25% populacji ...
Graella napisał(a):
Dodam jeszcze iż nadal uważam że w EIN powiniśmy używać liquidów z aromatem szlachetnych
tytoni którego aromat powinniśmy wyczuwać również w wydychanej chmurce , inne aromaty tylko
do wzbogacania kompozycji.. :D
Grazynko - zawsze Cie podziwialem za te odwazna i stala zdolnosc wyrazenia esencjalnej i ostatecznej prawdy. Jak w bajce, gdzie dziecko wola "krol jest nagi". Popieram rekoma i nogami - tez chce wapowac tylko tyton. Reszta, to tylko gadzety. :lol:

_________________
Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 mar 2018, o 12:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2013, o 03:04
Posty: 1089
Lokalizacja: France
Znalazlem wlasnie ciekawy dwustronicowy artykul na temat smakow:
http://www.national-geographic.pl/national-geographic/ludzie/mmmmm-pycha-naukowo-o-rozkoszach-podniebienia

_________________
Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Zidentyfikowani użytkownicy: Brak zidentyfikowanych użytkowników


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL