FORUM INAWERA

INAWERA , E-PALENIA NOWA ERA
Teraz jest 28 mar 2024, o 17:23

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: 10 sie 2014, o 15:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2013, o 00:25
Posty: 363
Ponoć żaden chromatograf gazowy na świecie nie może równać się z wyrafinowanymi możliwościami ludzkiego nosa .
We współczesnym świecie , zdominowanym przez doznania wzrokowe i słuchowe, węch często traktuje się jako zmysł drugiej kategorii. Tymczasem jego znaczenie w naszym życiu jest znacznie większe niż się powszechnie uważa. Bez niego nie moglibyśmy ani delektować się aromatem pysznego dania , także różnymi aromatami w naszych liquidach do e-petków , ani rozpoznać np. już popsutej żywności. Zmysł węchu wywiera też podprogowy wpływ na nasze życie – od niego może zależeć , czy kogoś polubimy , czy będziemy czuć do niego antypatię, może też przywołać dawno zapomiane wspomienia. Choć zasadniczo człowiek potrafi odróżnić ( do niedawna sądzono) cztery smaki – słodki-kwaśny- słony , gorzki, teraz naukowcy dołożyli piąty receptor wykrywający smak glutaminu ,kwasu glutaminowego ( nap. w zupkach w proszku i ponoć w pomidorach?) i nazwali go ,,umami,, Natomiast ludzka błona węchowa posiada liczne receptory węchowe ( prawdopodobnie w setkach ), tym niemniej zasada ,,klucza i zamka,, mówi że do receptorów tych mogą dopasować się tylko konkretne molekuły aromatyczne i stymulować w ten sposób wrażenia zapachowe w mózgu. Aromaty złożone równocześnie aktywują wielką liczbę receptorów , co znakomicie pomnaża liczbę odczuwanych zapachów . W efekcie dobrze wytrenowany nos potrafi rozróżnić ponad 10 000 odcieni zapachu. :shock:
Denerwuje mnie fakt że nie posiadam tak ,,dobrze wytrenowanego nosa,, ( obecnie trenuję na ,,wisienkach,, i tytoniowych ale nie jestem zadowolona…… ) :) Wiedzę na ten temat czerpię z różnych żródeł , z racji hobbystycznego zainteresowania tematem perfumiarstwa. Mimo że opracowania naukowe na temat ,, zmysłu naszego powonienia,, są dość zawiłe i trudne , przy tym temat np. o feremonach i posiadania receptorów do jego wykrywania u człowieka , nie jest do końca ,,rozpracowany,, przez naukowców , wszystko to wydaje się interesujące . Gorąco polecam ten temat jako ciekawostkę.
*smoke*

_________________
Obrazek
pozdrawiam Graella


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2014, o 12:17 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2013, o 03:04
Posty: 1089
Lokalizacja: France
Jak w kazdej dziedzinie zycia zasobow naszego mozgu nie mozemy uzyc swobodnie dopoki nasza podswiadomosc nie uzna, ze jest to dosc powazne, zeby na lacznosc zezwolic.
Uzycie glebbszych poziomow pamieci zuzywa duze ilosci energii i podswiadomosc decyduje kiedy na taka nieoszczednosc zezwolic. Jedyna droga jest codzienny trening (jak w sporcie). Czynnosc powtarzana tysiace razy staja sie dosc wazna.
Dotyczy to wszystkich zmyslow i calego ciala - ale skuteczne mrugniecie powieka jest calkowicie podswiadome - swiadomie nie jestesmy sie w stanie obronic przed mucha wpadajaca w oko :)
Tak wiec np rzemieslnik staja sie mistrzem dopiero wtedy, gdy juz nie "glowkuje" zbytnio a swa prace wykonuje podswiadomie.

_________________
Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2014, o 12:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2013, o 00:25
Posty: 363
:),, trening czyni mistrzem,, sprawdzają się dawno odkryte mądrości :)
a dobrze się składa bo trenować mamy na czym *smoke* i ponoć to nie wszystko :)

_________________
Obrazek
pozdrawiam Graella


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 17 mar 2015, o 23:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lip 2014, o 19:45
Posty: 85
Glutaminiany występują w naszych aromatach ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2015, o 20:52 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 maja 2010, o 22:22
Posty: 1870
maniut napisał(a):
Glutaminiany występują w naszych aromatach ?


Witam na forum.
- nie występują.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 18 mar 2015, o 20:54 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lip 2014, o 19:45
Posty: 85
Fajnie, a coś z grupy E chodzi mi o konserwanty.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2015, o 12:25 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 maja 2010, o 22:22
Posty: 1870
maniut napisał(a):
Fajnie, a coś z grupy E chodzi mi o konserwanty.


mamy specjalny temat PYTANIA DO AGNIESZKI i tam proszę zadawać pytania naszej pani technolog.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 19 mar 2015, o 20:35 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 lip 2014, o 19:45
Posty: 85
Rozumiem i dzięki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2015, o 17:13 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 gru 2013, o 00:25
Posty: 363
Witam :D Naukowcy zmusili mnie i muszę uzupełnić swój pierwszy wpis :o Otóż do niedawna uważano że rozróżniamy cztery smaki , potem dodano piąty ,,umani" teraz kolejny szósty ,,tłusty" :shock: no :roll: dodam że ja wcale jakoś tego tłuszczu nie odczuwam :lol:
http://www.se.pl/styl-zycia/zdrowie-i-p ... 59607.html

_________________
Obrazek
pozdrawiam Graella


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 11 sie 2015, o 18:28 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 paź 2013, o 23:59
Posty: 786
Graella napisał(a):
Witam :D Naukowcy zmusili mnie i muszę uzupełnić swój pierwszy wpis :o Otóż do niedawna uważano że rozróżniamy cztery smaki , potem dodano piąty ,,umani" teraz kolejny szósty ,,tłusty" :shock: no :roll: dodam że ja wcale jakoś tego tłuszczu nie odczuwam :lol:
http://www.se.pl/styl-zycia/zdrowie-i-p ... 59607.html


To ja zaoszczędzę naukowcom kolejnych lat badań i dodam (tymczasem) dwa kolejne:
mokry i suchy Obrazek

*dziekuje*

_________________
Obrazek
Charakterystyka Maceranta:
- okres sponsorowania Monopolu Tytoniowego: 28 lat, z nosem w chmurach: od 10.10.2010
- preferowane smaki: tytoniówki, ulub. przerywniki: deserowe


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Zidentyfikowani użytkownicy: Baushok, Bing [Bot]


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL