FORUM INAWERA

INAWERA , E-PALENIA NOWA ERA
Teraz jest 28 mar 2024, o 11:45

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: 13 lut 2015, o 04:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 paź 2013, o 23:59
Posty: 786
populares napisał(a):
Proszę mi coś wyjaśnić. W większości wpisów dozowanie podawane jest tylko w kroplach. Wyżej jest informacja o różnicy między nowymi a starymi butelkami(dozownikami) W tym http://www.inawera.com/forum/viewtopic.php?f=46&t=2783#p6253 wpisie widzę jednak, że "stare" butelki zostały wprowadzone w maju 2013, więc domyślam się, że wcześniej były jeszcze inne. To jak się ma kropla z tych wcześniejszych do kropli ze starych - i automatycznie z najnowszych. Dużo przepisów dawkowania jest z przed maja 2013, więc z okresu, kiedy nie było jeszcze ani starych ani nowych butelek z tego wątku. Po prostu przeliczać krople: starsze stare = stare = 2xnowe?


Najbardziej miarodajne byłoby dozowanie aromatów w ml - ale jest to dla nas mało praktyczne
przy pracy z próbkami o niewielkiej objętości, stąd to "kropelkowanie".

"Kalkulator kropelkowy" może byłby dobrym wyjściem, gdybyś wiedział - jakie buteleczki/zakraplacze
były używane w poszczególnych testach:

Obrazek

Stoją (parkami) od lewej:

najstarsze "Tukany" (10 i 5ml) - 1ml = ok.27gtt
"Bączki" (3ml) - 1ml = ok.38gtt
chińskie "Kamieniaki"/"Twardole" *BOJE SIE* - 1ml = ok. 47gtt
najnowsze/obecne "Inaflaszki" - 1ml = ok. 56-60gtt (Inakropli)

Powyższe wartości są orientacyjne, bo na wielkość kropli (i zarazem ich ilość w 1ml)
- nawet w nieobarczonych niedoróbkami prod. zakraplaczach - mają wpływ
podstawowe właściwości cieczy (aromatu): gęstość, lepkość, czy napięcie powierzchniowe.

Również orientacyjnie i z rezerwą należy podchodzić do sugerowania się dawkowaniem testerów,
bo każdy ma własne upodobania i możliwości odczuwania smaków - chyba że się uda znaleźć 'bliźniaka smakowego'...,
ale to raczej i najprędzej wśród użytkowników tych większych - srebrnych pojemników. *oj* :D

_________________
Obrazek
Charakterystyka Maceranta:
- okres sponsorowania Monopolu Tytoniowego: 28 lat, z nosem w chmurach: od 10.10.2010
- preferowane smaki: tytoniówki, ulub. przerywniki: deserowe


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2015, o 13:22 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 mar 2012, o 22:51
Posty: 447
Lokalizacja: "Tymczasowo" W-wa
Niezłe podsumowanie 8=) zabrakło jeszcze szklanych butelczyn, bo np.: cytrynkę shisha testowałem z kropelkami, ale nową kupiłem w szklanej butelce. Ja poza testami posługuję się wyłącznie strzykawkami i %, to nie mogę pomóc 8=)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 13 lut 2015, o 19:53 
Offline

Dołączył(a): 8 sty 2015, o 23:36
Posty: 34
elPetto napisał(a):
"Kalkulator kropelkowy" może byłby dobrym wyjściem, gdybyś wiedział - jakie buteleczki/zakraplacze
były używane w poszczególnych testach:

Dlatego pytam. Znalazłem daty wprowadzenia kamieniaków i inaflaszek, he he, więc patrzę na datę umieszczenia przepisu. Chociaż ostatnio kupiłem aromaty z tą samą datą ważności - jeden jest w starej, drugi w nowej butelce, więc jednak założenie że od sierpnia 2014 ludzie podają w "nowych" mniejszych kroplach o kant...
Cytuj:
Stoją (parkami) od lewej:
chińskie "Kamieniaki"/"Twardole" *BOJE SIE* - 1ml = ok. 47gtt
najnowsze/obecne "Inaflaszki" - 1ml = ok. 56-60gtt (Inakropli)

Tylko te znam. Wychodzi, że nowsze krople są ~20% a nie 50% mniejsze niż stare, jak to wcześniej wyczytałem. Oj, to chyba przesoliłem zupę
Cytuj:
Również orientacyjnie i z rezerwą należy podchodzić do sugerowania się dawkowaniem testerów

Czymś się muszę sugerować. Mam za mało buteleczek, żeby testować wiele próbek na raz. :) Dzięki za obszerne wyjaśnienia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 14 lut 2015, o 04:16 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 15 paź 2013, o 23:59
Posty: 786
populares napisał(a):
Czymś się muszę sugerować. Mam za mało buteleczek, żeby testować wiele próbek na raz.


Skoro czujesz w sobie "żyłkę maceranta" ;) - zgłoś się do następnej serii testów i poproś o nieco większy
niż zwyczajowy (5 but/aro) przydział buteleczek - dla rozwijania swoich kreatywnych poczynań.

A póki co, pozostają Ci 2 metody:

1) dla cierpliwych: rozrobienie próbki z dawkowaniem 3,14xOko, odczekanie ok.10 dni i jeśli stężenie niezadowalające
- dokropienie aro/rozcieńczenie bazą...i następny okres 'karencji przed spożyciem'
(w 'kryzysie butelkowym' dobrze jest działać na np.połowie poj. but. - żeby było miejsce na ew. dolanie 'rozcieńczalnika')

2) dla narwanych ( *bry* ) : przy pomocy drippera (atomizer, bądź dowolny parownik z możliwością bezpośredniego zakropienia grzałki)
szacujesz poziom dawkowania aro już podczas mieszania
(tu również mniejsza objętość - np. 5ml bazy i stopniowe zwiększanie dawki aro, aż do uzyskania optimum - lub
nawet przedawkowania i wówczas korekta przy dopełnieniu do 10ml)
Dla zwiększenia skuteczności - ostatecznego szacunku dozowania można dokonać np. po 24h, nie zapominając
o intensywnej 'terapii wstrząsowej' - zwłaszcza w tym początkowym okresie życia mieszanki.

Ta metoda oceny intensywności aromatu sprawdza mi się również do ustalania 'skoku' dawkowania dla kilku próbek testowych.
Nie wiem jak inni, ale ja się dotąd nie spotkałem ze zjawiskiem, żeby moc/stężenie aro w mieszance wzrosło po okresie 'dojrzewania'
(bo z osłabieniem - owszem) - tzw. 'przegryzanie'/'bukietowanie' służy raczej ułożeniu/wygładzeniu nut smakowych.

_________________
Obrazek
Charakterystyka Maceranta:
- okres sponsorowania Monopolu Tytoniowego: 28 lat, z nosem w chmurach: od 10.10.2010
- preferowane smaki: tytoniówki, ulub. przerywniki: deserowe


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Zidentyfikowani użytkownicy: Brak zidentyfikowanych użytkowników


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL