FORUM INAWERA

INAWERA , E-PALENIA NOWA ERA
Teraz jest 16 kwi 2024, o 06:11

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

OPINIE O AROMACIE
1 0%  0%  [ 0 ]
2 0%  0%  [ 0 ]
3 0%  0%  [ 0 ]
4 5%  5%  [ 1 ]
5 5%  5%  [ 1 ]
6 11%  11%  [ 2 ]
7 5%  5%  [ 1 ]
8 0%  0%  [ 0 ]
9 27%  27%  [ 5 ]
10 22%  22%  [ 4 ]
11 0%  0%  [ 0 ]
12 22%  22%  [ 4 ]
Liczba głosów : 18
Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 mar 2018, o 12:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 lip 2014, o 15:43
Posty: 477
Lokalizacja: Chełm
Przeniosłem wczoraj z piwnicy do pokoju zarówno nową mieszankę jak i sam aromat aby sprawdzić czy zmieni się smak i zapach w wyższej temperaturze i kiedy to nastąpi.
Nowa mieszanka leżakowała w piwnicy około dwóch tygodni. Nie zapisywałem daty gdyż byłem pewien, że i tak postoi tam dłużej niż wymaga to okres leżakowania.
Myślałem, że to co mam zrobione i stoi na gorze, wystarczy na dłużej. Nie spodziewałem się, że zmieni smak.
Dziś spróbowałem tej nowej mieszanki i jak na razie jest OK, smakuje jak te pierwsze w początkowym okresie (koniec grudnia / cały styczeń).
Wąchałem i porównywałem zapach nowej i starej (takie same butelki, taka sama baza, takie same proporcje i identyczne warunki wykonania).
Jest różnica w zapachu. W tej starej wyraźnie wyczuwalna jest kwaskowatość fermentacji, ocet z owoców.
Teraz trzeba czekać, nie wiem dokładnie ile.

Nie napisał bym tej uwagi o aromacie gdyby nie moja żona.
Ja sam odczułem stopniową zmianę smaku, który stawał się zwietrzały i bardziej przypominał świeże drożdże.
W styczniu i w lutym wapowałem tą mieszankę na przemian z Horned Toffee i nie było z jej strony żadnej mowy, że coś nieładnie pachnie.
Kataru przez dwa miesiące nie miała :D
Kilka dni przed napisaniem tej uwagi wykrzyczała do mnie – co ja "palę", że tak śmierdzi.
To utwierdziło mnie, że jest jednak coś nie tak i smak mi się nie zmienił.

Być może tak ma być. Są przecież aromaty, które nabierają wyśmienitego smaku im dłużej stoją.
Są też takie, które smakują najlepiej w początkowych okresach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 mar 2018, o 12:55 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2013, o 03:04
Posty: 1089
Lokalizacja: France
caffe23 napisał(a):
Mała uwaga odnośnie aromatu DARK LAGER
Mieszanka najlepiej smakuje po dwu tygodniowym leżakowaniu od momentu zmieszania aromatu z bazą i należy ją zużyć w ciągu miesiąca.
Po około sześciu tygodniach stopniowo zmienia się smak i zapach.
Nie smakuje już jak ciemne piwo, porter, kwas chlebowy, zanika kwaśność i rześkość.
Smak zaczyna bardziej przypominać zwietrzałe lub przeterminowane (popsute) piwo a sama mieszanka pachnie jak drożdże.
Nie przyjemny staje się również zapach dla otoczenia z wydychanej chmury.
Nie należy przygotowywać sobie większych ilości liquidu sporządzonego z tego aromatu.
Nastawiłem nową, niewielką porcję aby sprawdzić czy aby sam aromat nie zmienił smaku, nie popsuł się po ponad dwu miesięcznym staniu na półce w chłodnym i ciemnym miejscu.
Przetestowalem ponownie te same probki (odstaly wiec X czasu wiecej). Nic sie nie zmienilo. Czuje wyrazna nutke fermantacji, ale czulem ja juz poprzednio. Czy tym razem jest ona silniejsza? Nie jestem przekonany (choc tym razem dziala sugestia i sie tej fermantacji wrecz doszukuje).
caffe23 napisał(a):
Nowa mieszanka leżakowała w piwnicy około dwóch tygodni.
A moze tu jest sedno sprawy - u mnie mieszanki lezakuja w temperaturze pokojowej.

Edit: pisze sie "fermentacja" a nie fermantacja *facepalm*

_________________
Obrazek Obrazek


Ostatnio edytowano 6 mar 2018, o 16:41 przez macbulwa, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 mar 2018, o 13:10 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 lip 2014, o 15:43
Posty: 477
Lokalizacja: Chełm
Ta fermentacja to bardziej w zapachu.
Nowa próbka pachnie świeżo, "porterowo", piwnie a nawet tytoniowo, natomiast stara fermentacyjnie, octowo.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 mar 2018, o 13:19 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 lip 2014, o 15:43
Posty: 477
Lokalizacja: Chełm
macbulwa napisał(a):
Nowa mieszanka leżakowała w piwnicy około dwóch tygodni.
A moze tu jest sedno sprawy - u mnie mieszanki lezakuja w temperaturze pokojowej.

Na pewno ma to jakiś związek. Tylko u mnie po dwóch tygodniach w piwnicy (ta stara próbka) zdążyła jeszcze poleżeć ze 2-3 tyg. w ciepłym zanim zauważyłem zmiany.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 mar 2018, o 13:27 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2013, o 03:04
Posty: 1089
Lokalizacja: France
Tak, fermentacja byla i jest zauwazalna przy wydmuchiwaniu nosem. Dla osob trzecich zapewne latwo wyczuwalna w wydychanej chmurze. Ale u mnie nie pojawily sie sygnaly "skwasnienia". Ciagle jest to fermentacja drozdzowa.
Wyjasnienia sytuacji moga byc rozmaite. Moze temparatura, moze rodzaj bazy, moze cos ...
U mnie stezenie aromatu jest praktycznie dwu,trzykrotnie mniejsze.
Proponowalbym Kolegom Testerom, ktorym zostaly probki ponowne ich przetestowanie. Mielibysmy potwierdzenie.
Tak jak jest, to na dwoje babka wrozyla :lol:

_________________
Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 mar 2018, o 14:22 
Offline

Dołączył(a): 1 sie 2012, o 20:24
Posty: 330
Lokalizacja: France
Actually I vape a new mix I just did, so the flavour is more than 6 weeks old.

No change on my side, still my nice Dark Lager with his lovely fermented taste.

I keep the flavour at the office, so at warm temperature.

W samej rzeczy wapuję nową mieszankę tak samo, więc aromat jest ten sam po ponad 6 tygodniach. Z mojej strony nie odnotowałem zmian, to wciąż mój ulubiony Dark lager z uroczą fermentującą nuta. Trzymam aromat w biurze, czyli w ciepłej temperaturze.


Ostatnio edytowano 6 mar 2018, o 19:44 przez KevNash, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 mar 2018, o 16:38 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2013, o 03:04
Posty: 1089
Lokalizacja: France
Salut KevNash,
Tournoi d'Inawera 2018: match France-Pologne 2:1 *piwo* :lol:


caffe23 - oczywiscie z tym meczem 2:1 tylko zartuje :D

_________________
Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 mar 2018, o 18:57 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 lip 2014, o 15:43
Posty: 477
Lokalizacja: Chełm
Rozumiem. Poczekam kilkanaście dni na reakcję nowej próbki.
Jak będzie podobna sytuacja, zgonię to na kilkanaście anten GSM umieszczonych na kościele, sto metrów w prostej linii od mojego okna :lol:

A tak na poważnie to może faktycznie zły wpływ ma niska temperatura w pierwszej fazie dojżewania.
Wino swojej roboty jak się nastawi to również powinno stać w ciepłym.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 6 mar 2018, o 19:43 
Offline

Dołączył(a): 1 sie 2012, o 20:24
Posty: 330
Lokalizacja: France
macbulwa napisał(a):
Salut KevNash,
Tournoi d'Inawera 2018: match France-Pologne 2:1 *piwo* :lol:


caffe23 - oczywiscie z tym meczem 2:1 tylko zartuje :D


he he Salut Monsieur macbulwa :mrgreen:

he he Hello Mister macbulwa :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: 7 mar 2018, o 19:24 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 gru 2013, o 03:04
Posty: 1089
Lokalizacja: France
caffe23 napisał(a):
A tak na poważnie to może faktycznie zły wpływ ma niska temperatura w pierwszej fazie dojżewania.
Wino swojej roboty jak się nastawi to również powinno stać w ciepłym.
Moze to miec wplyw. Moje mieszanki do testow dojrzewaja w temperature pokojowej. Jak w ksiazce pisze. Ale na swoj prywatny uzytek przyspieszam maceracje plynow (np. gdy dodaje do bazy gliceryne) ogrzewajac je przez kilkanascie minut w naczyniu z goraca woda z kranu (~60°C?) i wstrzasajac. Opinia chemikow, ze to podgrzewanie powoduje wytracanie sie nikotyny absolutnie nie jest przekonujaca - skoro w zamknietej butli sie nawet i wytraci, to przez logike po wstrzasnieciu butelacha nikotyna "wroci" do mieszanki. Bo przez plastikowy korek nie odparuje przeciez w kosmos. ;)
(Powyzsze refleksje nie sa dywagacjami kompletnego dyletanta - w swojej domenie zawodowej jestem niezlym chemikiem.)

_________________
Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 38 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Zidentyfikowani użytkownicy: Google [Bot]


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL